Hel
Hel to miasteczko na końcu helskiej mierzei, o dość długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV w. Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, potem utracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. Pod koniec XIX stulecia zbudowano tutaj port rybacki a Hel ponownie zaczął się rozwijać. Wraz z postępem komunikacji oraz turystyki Hel stał się obiektem weekendowych eskapad dla mieszkańców Gdańska i Sopotu. Po Pierwszej Wojnie Światowej mimo, iż gros mieszkańców Helu mówiła po niemiecku, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Kilka lat potem wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Ze względu na strategiczne położenie w miejscowości stanął rejon umocniony oraz port wojenny. W trakcie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do 2 października 1939 r. Po Drugiej Wojnie Światowej Hel miał status miejsca wyjątkowo istotnego strategicznie, mogli bywać tutaj jedynie obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w dostępie do Helu zniesiono dopiero w 1989 roku, natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90. XX wieku. Obecnie Hel to przede wszystkim ośrodek letniego odpoczynku i rybactwa. Hel ma znakomita lokalizację dla wielbicieli plażowania - otoczony jest wodami morskimi, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego Bałtyku, albo od strony zatoki Gdańskiej. Na piaszczystym brzegu dużo się dzieje - o czynny odpoczynek dba Hel Animation. Czynny wypoczynek to również wypady rowerowe - rower to często zabierany ekwipunek na urlop. w 2005 roku została otwarta ścieżka rowerowa - prowadzi ona poprzez całą mierzeję, w pobliżu szosy 216 - odcinek przyrodniczy - do Juraty - to 10 kilometrów trasy. Hel to także interesujące miejsce dla miłośników nurkowania. Spoczywa w tej okolicy wiele wraków, leżących na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe znajdujące się w helskim porcie oferują całkowite zaplecze dla nurków. Nie brakuje również instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania. Z uwagi na swoją przeszłość, Hel zaciekawi również amatorów historii - znajdują się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, latarnia morska, fortyfikacje oraz Muzeum Rybołówstwa.
Ciekawe miejsca na Helu: FOKARIUM (ul. Morska 2)
Hel słynie poza tym ze swego fokarium - to element Stacji Morskiej - naukowej placówki Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia oraz ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To także miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i oświatowa a także podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, obserwować podwodne figle fok. Hel to znakomite miejsce na odpoczynek.
Godziny otwarcia:
Cennik:
PORT MORSKI
Umiejscowiono tu też garnizon Marynarki Wojennej i port morski wraz z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można stąd wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 r. funkcjonuje tutaj Tramwaj Wodny - połączenie promowe z miastami Trójmiasta - to najszybsza i jednocześnie najtańsza okazja dotarcia do Gdańska, Gdyni bądź Sopotu.
MUZEUM RYBOŁÓWSTWA (ul. Bulwar Nadmorski 2)
Muzeum zlokalizowane jest tuż przy helskim porcie. W ekspozycji tego miejsca znajdują się wystawy etnograficzne łodzi i sprzętów rybackich z terenów Zatoki Puckiej i południowego wybrzeża Bałtyku, dzieje Morza Bałtyckiego, jego fauny i flory oraz dzieje Helu. W Muzeum przedstawiane są zagdanienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Półwyspu Helskiego, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Na terenie obiektu znajdują się płatne miejsca parkingowe.
Godziny otwarcia w 2020 roku:
Cennik:
LATARNIA MORSKA (ul. Bałtycka, tel. 58 675 06 17)
Latarnia ta zlokalizowana jest na samym końcu półwyspu helskiego. Wyglądem różni się ona od innych latarni w okolicy. Jest to czterdziestometrowa, ośmiokątna wieża, która jest wykonana z czerwonobrunatnej cegły. Została ona wybudowana pomiędzy XVIII i XIX wieku.
Godziny otwarcia:
Cennik:
MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16, tel. 58 675 74 88)
Będąc na Helu warto odwiedzić to miejsce, jest to wręcz punkt konieczny wycieczki. Muzeum to zlokalizowane jest na rozległym terenie leśnym, który jest położony tuż przy wjeździe na Hel. To miejsce kierowane jest głównie do mężczyzn. W ekspozycji znajdują się zabytki militarne z 1939 roku, są one związane z historią obrony Polski przed hitlerowcami.
Godziny otwarcia:
Cennik:
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jantar.net.pl nie odpowiada.