Sztutowo

Sztutowo

Sztutowo to duża wieś (siedziba władz gminnych), która znajduje się w powiecie nowodworskim, przy wojewódzkiej drodze nr 501, na Żuławach Wiślanych. Gmina Sztutowo zapewnia bogatą bazę gastronomiczną i noclegową.W gminie znajduje się dużo szlaków rowerowych: Szlak Nadmorski, Szlak Nadzalewowy, Szlak Bursztynowy, Pętla Żuławska i Mała Nadzelowowa Pętla Żuławska. Gmina oferuje także dwa ciekawe szlaki do wędrówek z kijkami: szlak żółty "Muzealny" oraz szlak zielony "Przez sztutowskie lasy".

Atrakcje Sztutowa:

PLAŻA

Plaża w Sztutowie jest pokryta drobnym piaskiem i ma sporą szerokość - do 50 metrów. Latem, na długości około 100 metrów, funkcjonuje strzeżone kąpielisko morskie. Przy plaży znajdują się toalety, a w sezonie jest też przebieralnia i bary. Można wypożyczyć leżak. Zejście do wody jest łagodne.

PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

W 1985 roku, w rejonie Sztutowa, utworzono park krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Park zajmuje obszar ponad 4400 ha. Lasy zajmują 75% powierzchni parku, który obejmuje fragment Mierzei Wiślanej od granicy do Sztutowa. Należy tutaj zobaczyć wydmowe wzniesienia. Najwyższa wydma - Wielbłądzi Grzbiet - ma wysokość 49 m, a położona na wschód od miasta Krynica Morska. Najważniejszą atrakcją parku krajobrazowego Mierzeja Wiślana jest klif, położony nieopodal Piasków (część Krynicy Morskiej). Z kolei rezerwat przyrody "Kąty Rybackie" mieści się w nadmorskim lesie i jest rezerwatem kormorana czarnego i czapli siwej.

MUZEUM STUTTHOF

W samym Sztutowie, warto zobaczyć obóz koncentracyjny Stutthof z czasów II Wojny Światowej. Muzeum otwarte jest każdego dnia. W budynku, w którym dawniej była komendantura obozu, organizowane są projekcje niedługich filmów prezentujących historię obozu. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

  • codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8.00 – 18.00,
  • codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8.00 – 15.00.

POMNIKI POŚWIĘCONE MARSZOWI ŚMIERCI 

W Sztutowie możemy nadto zobaczyć kilkadziesiąt pomników poświęconych Marszowi Śmierci z 1945 r. Głównie są to skromne krzyże, pamiątkowe płyty i kamienie. Najciekawszy pomnik powstał w 2001 r., na terenie dawnego obozu w Gęsi. To prostokątna ściana, która została obłożona, stylizowanymi na kartki z kartoteki obozowej metalowymi płytami.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jantar.net.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00