Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa to inicjatywa Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych (PTMKŻ). Towarzystwo, wespół ze starostwem powiatowym w Nowym Dworze i gminami Stegna i Sztutowo, podjęli starania wznowienia kolejki wąskotorowej na Żuławach Wiślanych. Kolej wąskotorowa na Żuławach Wiślanych pojawiła się pod koniec XIX-tego wieku do przewozu buraków cukrowych do żuławskich cukrowni. Odbudowa kolei wąskotorowej na Żuławach (szerokość toru 750 mm) to już początki XXI wieku.  W 2001 roku starostwo Nowy Dwór przekazało towarzystwu w bezpłatne użytkowanie część, a dwa lata później całość dzierżawionej od PKP linii kolejowej oraz tabor kolejowy. Pierwszy pociąg przejechał 15 sierpnia 2002 r. Już rok później (21 czerwca 2003 r.) uruchomiono już planowe połączenia z Nowego Dworu do Prawego Brzegu Wisły i Sztutowa.

Trasa Koleji

Obecnie Żuławska Kolej Dojazdowa funkcjonuje sezonowo i obsługuje pociągi na trasie: Nowy Dwór Gdański/Sztutowo – Stegna – Jantar – Prawy Brzeg Wisły (Mikoszewo).

Jak wygląda Tabor Żuławskiej Kolei Dojazdowej?

Tabor Żuławskiej Kolei Dojazdowej to wagon motorowy MBxd2-212 z 1986 roku (drugi czeka na naprawę), lokomotywy spalinowe serii Lxd2 z lat 70-tych, wagony pasażerskie otwarte - tzw. "letniaki" oraz wagony pasażerskie kryte typu Bxhpi. Przewoźnik posiada także parę wagonów towarowych, drezyny: motorową Wmd004 i ręczną.

Rozkład Jazdy 2020

Codzienny ruch pociągów rozkładowych na Żuławskiej Kolei Dojazdowej prowadzony jest w okresie letnich wakacji szkolnych. Przejazdy specjalne odbywają się również poza sezonem letnim. Jeśli są Państwo zainteresowani wynajmem pociągu dodatkowego prosimy zapoznać się z ofertą przewoźnika.

W 2020 roku pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej kursują w następujących okresach:

  • WIOSNA – pociągi kursują 1, 2, 3, 30, 31 maja oraz 6, 7, 11, 12, 13, 14 czerwca 2020 roku.
  • LATO – pociągi kursują codziennie od 20 czerwca do 30 sierpnia 2020 roku.
  • JESIEŃ – pociągi kursują 5, 6, 12, 13, 19, 20 września 2020 roku.
  • WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – pociągi kursują 31 października oraz 1 listopada 2020 roku.

Cennik

Bilety na przejazdy pociągami Żuławskiej Kolei Dojazdowej sprzedawane są w pociągu przez drużynę konduktorską, za pośrednictwem telefonu komórkowego dzięki aplikacji moBILET i przez Internet na stronie www.kolejzulawska.pl. Aby nabyć bilet w pociągu wystarczy, zająć miejsce, a konduktor podejdzie i sprzeda nam bilet. Cena biletu normalnego to 6 do 13 zł w jedną stronę (zależy od długości trasy). Żuławska Kolej Dojazdowa uznaje wszelkie ulgi ustawowe, tak jak w pociągach normalnotorowych.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Więcej informacji, szczegółowy rozkład jazdy i cennik na stronie: http://www.kolejzulawska.pl. Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/Zulawska.Kolej.Dojazdowa
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jantar.net.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00